Cmentarze z I wojny światowej - Tarnów

 

   Cmentarze wojskowe z I wojny światowej

Cmentarz nr 200 - Tarnów-Chyszów

Projektant nie ustalony. Na tym wielkim cmentarzu (ok. 75x80m) pochowano do 1 listopada 1918 r. 519 Austriaków,40 Niemców, 754 Rosjan, 6 Włochów . W późniejszych latach pochowano jeszcze dalszych 74 Austriaków, 32 Rosjan, 3 Włochów, 183 Polaków i 5 osób nieznanej narodowości. Obiekt w latach międzywojennych służył jako cmentarz garnizonowy i w sumie dziwi fakt że jeśli chodzi o wystrój architektoniczny tak dużej nekropolii to jest on wyjątkowo skromny. Cały cmentarz jest ogrodzony stalowymi rurami rozpiętymi pomiędzy kamiennymi słupkami, większymi w narożach i po obu stronach bramki. Pomnik centralny w postaci krzyża na bardzo szerokiej schodkowej podstawie, poszerzonej z obu stron przez murki zakończone niewielkimi pylonami jest prawdopodobnie tylko częścią niezrealizowanego projektu większego pomnika figuralnego. Jest to bardzo prawdopodobne z uwagi na znaczenie tego obiektu, a proporcje obecnego krzyża do postumentu wskazują że był to raczej pomnik tymczasowy. Całe pole grobowe podzielone jest na cztery wielkie kwatery, nagrobki znajdują się na kwaterze północno-zachodniej. Na nagrobkach mogił zbiorowych w postaci kostek prostopadłościennych i na nagrobkach mogił pojedynczych tablice imienne nie zachowały się.

Cmentarz nr 201 - Tarnów

Projektant nie ustalony. Są to groby 51 żołnierzy armii austriackiej wyznania mojżeszowego, położone na cmentarzu żydowskim przy ulicy Szpitalnej. Zachowało się 20 niewysokich betonowych macew, ustawionych parami z napisami alfabetem hebrajskim.

 

Cmentarz nr 203 - Tarnów-Krzyż

Była to kwatera na cmentarzu parafialnym w Krzyżu (obecnie część Tarnowa) przeznaczona dla 35 Rosjan. Nie zachowała się do dzisiaj. Jedyny ślad cmentarza to pomnik w formie dwuramiennego betonowego krzyża na kamiennym postumencie stojący pomiędzy cywilnymi nagrobkami. Szczątki zmarłych żołnierzy przeniesiono prawdopodobnie na cmentarz nr 200.

 

Powrót