Pałac Młodzieży - Tarnów

 

   Pałac Młodzieży

    Szpital Wojskowy Budynek Pałacu Młodzieży powstał jako austriacki szpital wojskowy w 1855 roku. Potężna, typowa dla tamtych czasów budowla wojskowa z wysokimi korytarzami i obszernymi salami była drugim szpitalem wojskowym w Tarnowie. W 1922 r. Szpital Wojskowy został przekształcony w Garnizonową Izbę Chorych. Po wybuchu II wojny światowej garnizonowa izba została ewakuowana na wschód, a w budynku szpitala zorganizowano Szpital Wojenny. Budynek został uszkodzony w czasie działań wojennych w 1945 r. Po remoncie zajęli go prywatni lokatorzy, którzy mieszkali w nim jeszcze w pierwszym okresie funkcjonowania Pałacu Młodzieży.

Historia Pałacu Młodzieży zaczęła się w 1951 roku, kiedy to w byłym budynku Towarzystwa Strzeleckiego zorganizowano Dom Harcerza. Placówka ta dysponował tam raptem trzema pomieszczeniami, w których prowadzono zajęcia w kołach zainteresowań (wychowanie fizyczne, modelarstwo lotnicze, majsterkowanie, rysunek, malarstwo, śpiew, taniec, gra na gitarach i akordeonach). Domem Harcerza kierowała Maria Misiurewicz. W 1954 r. kierownictwo tej instytucji przejął Józef Skubaja, który dokonał remontu budynku i uzyskał dodatkowe pomieszczenia. Dom Harcerza prowadził zajęcia dla ok. 300 dzieci, organizował imprezy artystyczne, wystawy i koncerty. W marcu 1957 r. Dom Harcerza przemianowano na Dom Kultury dla Dzieci i Młodzieży.

Dom Kultury dla Dzieci i Młodzieży Reorganizacja placówki wiązała się ze zwiększeniem środków finansowych i DKDiM w 1958 r. miał już 800 stałych uczestników. Rosnąca rola domu kultury dla młodzieży spowodowała, że w 1959 r. przekazano na jej potrzeby budynek byłego szpitala wojskowego przy ul. Piłsudskiego 24. Budynek był bardzo zdewastowany i pełen "dzikich lokatorów", otoczony starym odrapanym murem. Po kilkuletnim remoncie nastąpiła przeprowadzka poszczególnych pracowni do nowego obiektu, zorganizowano również szereg nowych sekcji. Wybudowana została sala teatralna z widownia na 300 miejsc, utworzono dział sportu, m.in. sekcję piłki ręcznej młodzieży, powstała biblioteka z czytelnią. W nowym obiekcie uczestniczyło w zajęciach ponad 1500 osób tygodniowo. Wkrótce DKDiM przemianowano na Młodzieżowy Dom Kultury

Powrót